Jdi na obsah Jdi na menu
 


Matt Cooke jak ho neznáte

Jeden z nejvíce nenáviděných hráčů v lize, kterému všichni soupeři přejí jen to nejhorší. Ještě tak vypadala nedávno reputace obávaného Matta Cooka. Ne že by snad přes noc byla jiná, jenže každý se může změnit a Cooke není výjimkou. Po třech sezónách v dresu Penguins, kdy nasbíral každý rok přes 100 trestných minut, jich má nyní na svém kontě po 45 duelech pouze 14. Co se s ním přes léto stalo?

Rodák z ontarijského Belleville byl vždy hráčem, který se dokázal dostat soupeři tím nejnepříjemnějším způsobem pod kůži. Což o to, to nedělá problém mnoha dalším hráčům. Kupříkladu můžeme zmínit nyní již hráče AHL Seana Averyho nebo Steva Otta, který si ve své profesionální hokejové kariéře v Dallasu vede mnohem lépe. Kromě toho však nedělalo Cookovi v minulosti problém spáchat kdejaký ostrý zákrok daleko za hranicí pravidel. Jako příklad postačí případ Marca Savarda, jehož hitem ze strany do jeho hlavy vyřadil ze hry prakticky až do dnešního dne a dost možná už mu ukončil celou kariéru.

Následovala ještě další sezóna, ve které si dnes 33letý forvard počínal ve stejném stylu. Jako rok předtím sice opět získal 30 bodů (12+18) a byl tak svému celku užitečný i hokejově, jeho 129 trestných minut je však nejvyšší skóre v dosavadní kariéře. Opět předvedl několik nevybíravých zákroků, párkrát se popral, ale hlavně přišla také hodně drsná penalizace od ligy po jeho zákroku na Ryana McDonagha. Verdikt v polovině března zněl zákaz startu ve zbylých deseti zápasech do konce základní části plus v prvním kole play-off. V tomto ročníku si už tedy nezahrál a jednoznačně právem.

Tak a dost! Řekl si potom nejen generální manažer Tučňáků Ray Shero spolu s hlavním koučem Danem Bylsmou, ale možná i samotný Cooke. Jeho styl hry jako by se přes noc změnil ze "soupeře klidně zraním, pokud na to přijde" na "vše se podřizuje týmu, hlavně se nenechat zbytečně vyloučit". Jak byste si totiž jinak vysvětlili jeho 14 trestných minut po 45 zápasech a ani jednu bitku? "Musel jsem svou hru pojmout úplně jinak, " říká.  "Minulý rok nás dostal do problémů. Hodně jsem ho postrádali. Stále nahání soupeřům hrůzu, ale nyní už je mnohem zodpovědnější. Vůbec jsem nevěděl, že v sobě může mít takový respekt pro protihráče," vyjadřuje se na jeho adresu samotný Shero.

Kromě 14 trestných minut má nyní Cooke na svém kontě také 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Co se týče bodů, nachází se tak zhruba ve stejné pozici jako poslední dva roky. Pokud musí (nebo chce) hráč změnit svou hru během tak krátké doby, napadne vás, že v jeho případě musí být velice obtížné dohrávat souboje zcela jiným způsobem a zároveň se jich méně často zúčastňovat. Zatímco minulý rok si Cooke připsal v 67 duelech hned 192 hitů, letos jich má po 45 duelech pouze 80. "Někdy přijde chvíle, kdy si říkám, hm, teď jsem ho mohl srazit, dřív bych to bez problémů udělal. Občas opravdu udělám takovou chybičku na úkor opatrnosti, rozhodně si ale kvůli tomu pravidelně nenadávám. Přesto bych mohl být i tak více tvrdší, aniž by z toho musel být průšvih" říká nyní forvard Tučňáků.

Zkušený útočník tedy musel od základu změnit svoji hru. Jeho hlavní nadřízený trenér Dan Bylsma je s ním však stále spokojen. "Je pořád tím tvrdým a kvalitním hráčem na oslabení, který si pravidelně hledí svých defenzivních povinností. Ale změnila se jeho mysl, to nyní vidím." Cooke tedy opravdu dostál svému slibu a zcela změnil svoji hru. V době, kdy v lize padá jedna suspendace za druhou, je to určitě velice vítaná změna. Kanadský útočník to však nedělá kvůli novinářům nebo aby byl snad "oblíbenější" u ostatních fanoušků. "Záleží jedině na slovu mojí rodiny nebo mých spoluhráčů. Kvůli tomu jsem se takto změnil." Vydrží Matt Cooke s touto hrou opravdu napořád?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář