Gabriel Landeskog: Nováček s velkým N
Náš web vyhlašuje soutěž! Kdo si vzpomene na jméno nováčka, který byl již na přelomu 18. a 19. roku vyspělým mužem na ledě i mimo něj tak jako Gabriel Landeskog, dostane podepsané a ještě čerstvě zpocené trenýrky švédského forvarda z jeho posledního zápasu v sezóně. Je však dost možné, že žádná správná odpověď ani neexistuje. Landeskog letos zkrátka dost výrazně ukázal, proč si odvezl z Las Vegas Calder Trophy pro nejlepšího nováčka sezóny.
Když ve středu švédský mladík stoupal v Las Vegas na pódium, zdálo se, jakoby snad musel být z kamene. Jen si představte tu situaci. Je vám kolem 18-19 let, právě obdržíte velmi ceněnou trofej, vidíte před sebou mikrofon a pokyn je jasný: Mluv! A to ještě k tomu před mnoha slavnými osobnostmi včetně nejlepších hokejistů současnosti. Jenže Landeskog zvládl i tento úkol na výbornou a po minutě slávy se opět mohl vrátit na své místo. Přestože podobné trofeje pochopitelně slouží k ocenění těch nejlepších hráčů, v podobných chvílích musí být pro dotyčné úloha přinejmenším tak trochu za trest.
Aby se k tomuto "trestu" ale mohl Landeskog vůbec propracovat, musel nejdříve ukázat své schopnosti v právě ukončené sezóně. Když Colorado zakončilo sezónu 2010/11, nacházel se kdysi slavný klub z Denveru na předposlední příčce a na míle vzdálený od postupových příček do play-off. Mnoho pozitivního se toho opravdu najít nedalo. Přesto jim tato mizérie přinejmenším v jednom ohledu pomohla.
Jejich postavení v tabulce jim totiž i po losu zaručovalo na červnovém draftu možnost vybrat svého mladíka z celkově druhé příčky. Jakmile si Edmonton na celkovém prvním místě vybral Ryana Nugenta-Hopkinse, přišel na řadu z pohledu Colorada právě Landeskog. Je trochu paradoxní, že právě tito dva se spolu nakonec přetahovali o letošní Calder Trophy nejvíce. Hopkins nakonec stejně jako švédský křídelník získal 52 bodů, potřeboval k tomu však o 20 zápasů méně.
Jenže statistiky nejsou vždy to hlavní a nejen v Denveru už o tom vědí své. Landeskog neměl tak skvělý bodový průměr na zápas jako jeho kanadský sok, narozdíl od něj byl však svému týmu platný také v ohledech, ve kterých má samotný centr Oilers ještě velké mezery. V lize byste nenašli nikoho v jeho věku, kdo by dokázal bojovat o puk s takovým nasazením a pílí jako on. Rodák ze Stockholmu navíc nevypustí žádné střídání a již při svém prvním roce v lize navíc odehrál průměrně téměř minutu a půl za zápas během početní nevýhody Lavin.
Co se týče jeho ice-timu, pouze dva útočníci byli průměrně vytěžováni více než on. Z křídelních útočníků se pak 19letému zázraku v tomto ohledu nikdo ani nepřiblížil. Landeskog se zkrátka již ve svém útlém věku zdál být jedním z vůdců týmu a je pouze otázkou času, kdy tento fakt potvrdí také management klubu přišitím kapitánského Céčka na hruď dvaadevadesátky. Se zmiňovanými 52 body byl třetím nejproduktivnějším hráčem týmu a s 20 plusovými body v hodnocení +/- dokonce vůbec nejlepší.
Přesto je tu ještě jeden faktor, který straší u nováčků nejednoho hokejového trenéra. Vyrovnanost výkonů. U dvacetiletých benjamínků zkrátka musíte počítat s tím, že se tu a tam nevyhnou velkým výkyvům formy. Ale u Landeskoga to vypadalo, jako kdyby v lize působil 15 let. Byl skvělý snad ve všech ohledech. Jen jednou v sezóně totiž nezískal bod pět utkání v řadě a nikdy přitom tuto mez už nepřekročil.
Dost už bylo statistik. Abychom alespoň částečně pochopili, jak moc těžké musely být pro švédského forvarda začátky v Severní Americe, musíme se přesunout zpět do roku 2009. Právě tehdy se totiž Landeskog jako šestnáctiletý klučina odhodlal poprvé do Kanady za velkým hokejem. Jenže na ledě to žádný vyděšený Švéd nebyl. Rodák ze Stockholmu již v první sezóně nasbíral v celku Kitcheneru Rangers z juniorské ligy Ontario Hockey League 46 bodů a vedení klubu s ním bylo dokonce tak spokojeno, že ho pro sezónu následující jmenovalo prvním evropským kapitánem v historii klubu.
V té se Landeskog jako kapitán zlepšil o 20 kanadských bodů, i když odehrál o osm utkání méně. I proto si ho Avs vybrali na draftu tak vysoko. Jenže, jak už nyní moc dobře víte, důvodů bylo mnohem více než pouze počet vyprodukovaných bodů. Landeskog se zkrátka po první sezóně v nejlepší hokejové lize světa prokázal jako "Real deal". Bude zajímavé sledovat, jestli ho náhodou nepostihne syndrom druhé sezóny. S takovou vyspělostí, jakou tento křídelník disponuje, tomu však příliš nevěřte. Avs po Peteru Forsbergovi konečně našli "svého" Švéda. Kolem něj se teď v Denveru bude stavět nový tým pomýšlející na Stanley Cup.
Oficiálně pro nhlpro.cz - Martin Havlíček